Ankara da Hareketli Saatler

Haber: Ankara Emniyeti'nde Hareketli Saatler

28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan zanlıların Ankara Emniyeti’nde sorguları sürerken, tansiyon rahatsızlığı yaşayan zanlılara 112 ekipleri müdahale etti.

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında dün 5 ilde eş zamanlı yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 26 zanlının Ankara Emniyet MüdürlüğüTerörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulanmalarına başlandı. Sorgu sırasında emniyet önünde bir ambulans hazır bekletilirken, tansiyon rahatsızlığı yaşayan zanlılara 112 ekipleri tarafından müdahale yapıldı. Zanlıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Bu arada dün gözaltına alınan 26 kişinin emniyette olduğu, 1 kişinin ise önümüzdeki saatlerde Ankara’ya getirileceği bildirildi. Zanlılardan emekli OrgeneralÇevik Bir ve emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan’ın geceyi diğer zanlılardan ayrı bir bölümde geçirdikleri öğrenildi. Zanlıların iki gruba ayrıldığı, alt rütbeli emekli askerlerin sorgularına sabah saatlerinde başlandığı belirtilirken, üst rütbeli emekli askerlerin bulunduğu grubun ise öğleden sonra sorgulanmaya başlanacağı kaydedildi. Zanlılara Ankara Emniyeti’nde tabldot yemek verildiği ifade edildi.28 Şubat soruşturması sürecinde gözaltına alınanların yarın ve pazar günü adliyeye çıkarılmaları bekleniyor.
ÇEVİK BİR’İ YAKAN EMİRLER VE İMZA

Postmodern darbe olarak adlandırılan 28 Şubatsürecine ilişkin operasyonda gözaltına alınan dönemin 2. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ile emekli Tuğgeneral İdris Koralp, 28 Şubat kararlarının uygulanması için hazırlanan ”Batı Harekât Konsepti”ne imza atmıştı. Dönemin Genelkurmay Plan Şube Müdürü Albay İdris Koralp, 28 Şubat 1997′deki tartışmalı MGK toplantısında alınan kararlar doğrultusunda yaklaşık 3 ay süren hazırlıkları yürüten isimdi.

Koralp’in emirler doğrultusunda yürüttüğü ve altına imzasını attığı çalışma, 6 Mayıs 1997′de “Batı Çalışma Grubu Eylem Planı” olarak şekillenmişti. “Gizli” ibareli, 19 sayfa 32maddeden oluşan plan, Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildikten sonra dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Birtarafından tüm kuvvet komutanlıklarına gönderilmişti. Belgeye göre, ”siyasi partiler, üniversiteler, sendikalar, demokratik kitle örgütleri,medya vasıtasıyla kamuoyunun olumlu yönlendirilmesinin sağlanması” isteniyor.

Belgede yer alan sistematik emirlerden bazıları şöyle:

*Cumhuriyet’in temel nitelikleri arasında yer alan laiklik ilkesine sahip çıkılması amacıyla laiklik aleyhtarı yayın yapan radyo, televizyon ve yazılı basın neşriyatını takip etmek.

*Siyasi partiler, üniversiteler, sendikalar, demokratik kitle örgütleri, kadın ve gençlik teşkilatları,medya vasıtasıyla kamuoyunun olumlu yönlendirilmesini sağlamak, genç nesillerin körpe dimağlarına Cumhuriyet, Atatürk vemillet sevgisi işlenmesi.

*Kuran kurslarının Milli Eğitim Bakanlığı kontrolünde açılıp denetlenmesi için gerekli kanuni düzenlemelerin yapılması.

*Tarikat, vakıf ve cemaatlerin açtıkları Kuran kurslarının kapatılması için yetkili mercileri yönlendirmek. Yasal olarak açılan Kuran kurslarında Cumhuriyet rejimine bağlı din adamlarının görevlendirilmesini sağlamak.

*İrticai faaliyetleri nedeniyle TSK’dan uzaklaştırılanların kamu kurumlarında çalışmasını engelleyecek yasal düzenlemeler yapılmasını sağlamak.

*Şeriatçı kadroların faaliyetlerini kontrol ve takip etmek.

*Hükümet değişikliği fırsatlarından yararlanıp köktendinci kadroları tasfiye etmek.

*İlahiyat fakültesi mezunlarından yararlanmak.

*Vakıf, dernek, yurt, özel okul, dergah gibi teşkillerin varsa bağlı olduğu şirketlerinmali yönden denetimlerini sağlamak.

*TSK garnizon ve personellerinin bu şirketlerden alışveriş yapmamasını sağlamak.

Soruşturma kapsamında evlerinde arama yapılan ve haklarında gözaltı kararı çıkarılan diğer isimler ise şunlar:

ANKARA

Emekli Kurmay Albay Hüsnü Dağ
Emekli Kurmay Albay Arslan Daştan
Emekli Kurmay Albay Oğuz Kalelioğlu
Emekli Kurmay Albay Sezai Kürşatökte
Emekli Kurmay Albay Ahmet Nazmi Solmaz
Emekli Kıdemli Albay Serdar Çelebi
Emekli Kıdemli Albay İbrahim Selman Yazıcı
Emekli Albay Mustafa Kemal Savcı
Emekli Albay Ziya Batur
Emekli Albay Ruşen Bozkurt
Emekli Albay Mehmet Şinasi Çalış
Emekli Albay Aburrahman Yavuz Gürcüoğlu
Emekli Albay İsrafil Aydın
Emekli Albay Yahya Cem Özarslan
Emekli Binbaşı Ahmet Aka
Emekli Başçavuş Hamza Özaltun

İSTANBUL

Emekli Tuğgeneral İdris Koralp
Emekli Tuğgeneral Ünal Akbulut
Emekli Albay Yüksel Sönmez
Emekli Albay Eser Şahan
Emekli Albay Cengiz Çetinkaya
Emekli Binbaşı Salih Eryiğit
Emekli Yüzbaşı Orhan Nalcıoğlu
Emekli Yüzbaşı Mustafa Babacan
Emekli Başçavuş Necdet Batıran
Emekli Başçavuş Aydın Karaşahin

ÇANAKKALE

Emekli Astsubay Ahmet Tarık Yelkenci

NİĞDE

Emekli Tümgeneral Ümit Şahintürk

ESKİŞEHİR

Emekli Albay Alican Türk

Etiketler: , , , , , ,

Yorum yapın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.